Tork Sensörü

Tork Sensörü | Tork Sensörleri

Tork SensörleriFUTEK Advanced Sensor Technology’ şirketi tarafından ABD’de üretilmektedir. FUTEK, Tork Sensörleri  konusunda çok geniş ürün çeşitliliğine sahip bir üretici olup, Sensör Sanayinde en gelişmiş teknolojilerden biri olan metal yaprak  gerinim ölçer ( metal foil strain gauge)  teknolojisini kullanmaktadır.

Tork Sensörü aslen bir transdüser olup, uygulanan mekanik burulma kuvvetine bağlı olarak bir elektrik sinyali üretir. Tork Sensörleri, Tork Transdüseri olarak da bilinir.

Strain gauge teknolojisi kullanılarak üretilen Tork Sensörleri aşağıda açıklanan imalat süreçlerinden geçer:

1.     Yüksek dayanımlı malzemeden yapılan Tork Sensörü‘nün esnek parça  tasarımı FUTEK Mühendislik ekibi tarafından yapılır ve imalat için kendi Atölyemize gönderilir.

2.     Metal yaprak gerinim ölçerler  FUTEK Laminasyon Bölümüne gönderilir ve burada fiziki tasarımın en hassas kısmını oluşturan esnek parçalar bir ‘ağ’ oluşturacak şekilde yapıştırılır.

3.     Ardından, transdüser/sensörün sıcaklık kompenzasyonu dikkate alınarak, özel bir atölyede strain gaugelerden oluşturulmuş Wheatstone köprüsü düzeneğinin kabloları takılır.

4.     NIST İzlenebilir Kalibrasyon Bölümünde gerinim ölçere mekanik bir moment uygulanır. (moment kolu üzerine saat yönünde veya tersi yönde bir ağırlık yerleştirilir) Bu uygulama sonucunda oluşan  mekanik deformasyon, strain gaugelerin uygulanan yüke orantılı olacak şekilde elektriksel dirençte bir değişim meydana getirmesine neden olur.

 FUTEK Tork Sensörleri, statik tork ölçümü için Reaksiyonve dinamik tork ölçümü için Dönen olmak üzere iki tiptir.

Reaksiyon Tork Sensörlerinde, bakım gerektirmeyen, hareketsiz ve döner parçası olmayan strain gauge tam köprüsü kullanılır. Bu tipler bir bağlama parçası üzerindeki artık torku ölçmek amacıyla kullanılabilir. Örneğin, kompakt tip TAT200 Mini Tornavida Tepkisel Tork Sensörü, sürtünme kuvvetini aştıktan sonra bir vidayı sıkmak için gereken tork miktarını belirlemek için kullanılabilir.

Dinamik tork ölçümü için tasarlanmış olan FUTEK Dönen tip Tork Sensörleri, döner aksamlı sistemlerde performans ölçümü için en elverişli sensörlerdir. Sensörlerimizde temassız sıralı montaj konfigürasyonları mevcut olup, 12,000 RPM’e kadar burulmalar ölçülebilmektedir.

FUTEK gerinim ölçer esaslı tork sensörleri çok sayıda endüstriyel uygulamada aşağıdaki özelliklere sahip olmakla tanınır:

§En Yüksek Doğruluk: Otomotivden Havacılık endüstrisine kadar pek çok standarda uygundur.

§Sağlam Yapı: Yüksek dayanımlı paslanmaz çelik veya alüminyumdan üretilir.

§Garantili performans: en zorlu koşullarda bile en uzun çalışma ömrüne sahiptir.

§Çok sayıda montaj seçeneği: HER ölçekte HER yere uygulanabilir.

§Rekabetçi fiyatlar: FUTEK’i diğerlerinden ayıran en önemli farktır.

§Her ihtiyaca uygunluk: Reaksiyon/Dönen tiplerde 0,0350 Nm ila 56,500 Nm arası kapasiteler.

§Yüksek frekans tepkisi ve mekanik sağlamlığın bir arada sunulduğu tasarımlar.

FUTEK Tork Sensörleri,Medikal, Otomotiv, Havacılık, Uzay, Bilgisayar ve Otomasyon gibi, deniz altından uzaya kadar pek çok endüstride, çok sayıda uygulamada kullanıma uygundur.

FUTEK endüstriyel ürünleri, sensör serilerinde olduğu gibi çok sayıda seçeneğe sahiptir. Tork Sensörü kullanım alanları aşağıdabelirtilmiştir:

§Havalı Alet Reaksiyon Tork Sensörü (Otomasyon grupları için bijon anahtarına entegre çalışacak şekilde tasarlanmıştır)

§Flanştan Flanşa Reaksiyon l Tork Sensörü (Flanş monteli reaksiyon tork sensörü)

§Hexogonal Somun Dönen Tork Sensörü (In-line uygulama için kayar bilezikli ve temassız dönen tork ölçümü. Kodlayıcılı tipi de mevcuttur)

§Tornavida Reaksiyon Tork Sensörü (Düşük torkla sıkmalı tork denetim gruplarında kullanılır).

§Şafttan Şafta Dönen Tork Sensörü (Sıralı uygulama için kayar bilezikli ve temassız dönen tork ölçümü. Kodlayıcılı tipi de mevcuttur)

§Şafttan Şafta Reaksiyon Tork Sensörü (Şafta monteli treaksiyon tork transdüserleri)

§Lokma Anahtarı Uzatması Reaksiyon Tork Sensörü (Uygulanan torku dijital sinyale dönüştürmek ve doğrulamak için sıklıkla kullanılır).

§Dört Köşe Somun  Dönen Tork Sensörü (Sıralı uygulama için kayar bilezikli ve temassız dönen tork ölçümü. Kodlayıcılı tipi de mevcuttur)

§Dört Köşe Somundan Flanşa Reaksiyon Tork Sensörü (Tork ölçüm cihazlarının ve bağlayıcı denetim aletlerinin denetlenmesi için tasarlanmıştır)

§Dört Köşe Somundan Dört Köşe Somuna Reaksiyon Tork Sensörü (Dişi dört köşe somun anahtarına monteli tepkisel tork transdüseri)

§Tork Anahtarı Reaksiyon Tork Sensörü (genellikle bağlayıcı tork denetimi için kullanılır)