Yük Hücresi

Yük Hücresi | Yük Hücreleri

Yük Hücreleri ‘FUTEK Advanced Sensor Technology’ şirketi tarafından ABD’de üretilmektedir. FUTEK, Yük Hücreleri konusunda çok geniş ürün çeşitliliğine sahip lider konumunda bir üretici olup, sensör Sanayinde en gelişmiş teknolojilerden biri olan metal yaprak  gerinim ölçer ( metal foil strain gauge) teknolojisini kullanmaktadır.

Yük Hücresi aslen bir transdüser olup, üzerine binen mekanik kuvvete bağlı olarak bir elektrik sinyali üretir. Yük Hücreleri, Yük Transdüserleri veya Yük Sensörleri.olarak da bilinir.

Strain gauge teknolojisi kullanılarak üretilen Yük Hücreleri aşağıda açıklanan imalat süreçlerinden geçer:

1.  Yüksek dayanımlı malzemeden yapılan Yük Hücresi'nin ‘esnek parça' tasarımı FUTEK Mühendislik Ekibi tarafından yapılır ve imalat için kendi atölyemize gönderilir.

2.  Strain gaugeler  FUTEK Laminasyon Bölümüne gönderilir ve burada fiziki tasarımın en hassas parçasını oluşturan diyaframa yapıştırılır.

3.  Ardından, transdüser/sensörün sıcaklık kompenzasyonu dikkate alınarak, özel bir atölyede strain gaugelerden oluşturulmuş Wheatstone köprüsü düzeneğinin kabloları takılır.

4.  NIST İzlenebilir Kalibrasyon Bölümünde gerinim ölçere mekanik bir yük, çekme ağırlığı ya da yönlü bir sıkıştırma  kuvveti uygulanır. Bu uygulama sonucunda oluşan mekanik deformasyon, strain gaugelerin uygulanan yüke orantılı olacak şekilde elektriksel dirençte bir değişim meydana getirmesine neden olur.

FUTEK gerinim ölçer esaslı Yük Hücreleri çok sayıda endüstriyel uygulamada aşağıdaki özelliklere sahip olmakla tanınır:

§En Yüksek Doğruluk: Otomotivden Havacılık endüstrisine kadar pek çok standarda uygundur.

§Sağlam Yapı: Yüksek dayanımlı paslanmaz çelik veya alüminyumdan üretilir.

§Garantili performans: en zorlu koşullarda bile en uzun çalışma ömrüne sahiptir.

§Çok sayıda montaj seçeneği: HER ölçekte HER yere uygulanabilir.

§Rekabetçi fiyatlar: FUTEK’i diğerlerinden ayıran en önemli farktır.

§Her ihtiyaca uygunluk: 10 gram ila 453 TON arası yük seçenekleri.

FUTEK Yük Hücreleri,Medikal, Otomotiv, Havacılık, Uzay, Bilgisayar ve Tekstil Sanayi, Malzeme Testi, Proses Kontrol, Robotik ve Otomasyon gibi, deniz altından uzaya kadar pek çok endüstride, çok sayıda uygulamada kullanıma uygundur.

FUTEK endüstriyel ürünleri, sensör serilerinde olduğu gibi çok sayıda seçeneğe sahiptir. Yük Hücresi kullanım alanları aşağıdabelirtilmiştir:

§Otomotiv Yük Hücresi (otomotiv test ölçüm cihazları: pedal, vites kuvveti ölçümleri, çok eksenli sensörler)

§Bükülür Tip Yük Hücresi (kuvvet, basınç ve deplasman ölçer)

§Sütun/Silindir Tipi Yük Hücresi (sıkışma ölçümleri için standart ve mini sütun tip)

§Halka Tipi Yük Hücresi (Çekme veya sıkışma, dar alanda bağlama kuvveti ölçümleri için tasarlanmıştır)

§Geriye Katlanır Tip Yük Hücresi (OEM uygulamalarda kompakt ve hassas ölçümler için  katlanır tip)

§Kuvvet Sensörü (Kuvvet, basınç ve deplasman ölçümleri için katlanır tip, ekonomik, OEM)

§Yük/Kuvvet Rondelalı Yük Hücresi (bağlama kuvveti ölçümleri için kompakt delikli tip).

§Yük Butonu (Dar alanda uygulamalar için sadece sıkışma ölçümü)

§Tıbbi Uygulama Yük Hücresi (Rehabilitasyon kuvveti ölçümleri için, OEM katlanır tip,)

§Aşırı Yük Koruması (sensörleri arıza veya aşırı kuvvetlerden koruyabilmek için tasarlanmıştır)

§Yassı Tip Yük Hücresi (kısa boy, yüksek hassasiyetli çekme veya sıkışma tipi yük hücresi)

§S Tipi/Z Tipi Yük Hücresi (In-line yük hücresi, özellikle çekme kuvveti ölçümleri için)

§İçten Dişli Monteli Yük Hücresi (İçten dişli monteli çeşitli çekme veya sıkışma tipi yük hücreleri)

§Dıştan Dişli Monteli Yük Hücresi (Dıştan dişli monteli çeşitli çekme veya sıkışma tipi yük hücreleri)

§Delikli Yük Hücresi (Çekme veya sıkışma tipi, dar alanda bağlama kuvveti ölçümleri için tasarlanmıştır)

Yük Hücresi Türleri


Her bir yük hücresinin özelliği farklılık gösterdiğinden uygulamanız için doğru tip yük hücresinin seçilmesi önemlidir. Doğru yük hücresi tipini seçebilmenize yardımcı olmak amacıyla aşağıdaki sayfalarda sitemizde mevcut olan yük hücresi çeşitleri

hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.


Yassı Tip Yük Hücresi


İnce tip olarak da bilinen Yassı Yük Hücreleri, genellikle yüksek hassasiyet gerektiren ve yük koşullarından fazlaca etkilenmeyen uygulamalarda kullanılır. Mevcut kapasitelerin çoğunun tasarımında kesme kuvvetinin etkisini engellemek için çoklu dikey destekleri kullanılır. Düşük kapasitelerde ise aynı amaçla  bükülür kollar kullanılır. Yassı tip yük hücresi, tasarımı ve imalatı doğru yapıldığında, dıştan gelen yük ve momentlere (özellikle tork) karşı, S tipi yük hücresi, diyafram veya sütun tipi yük hücresi gibi diğer sensörlere kıyasla yapısal olarak daha az duyarlı olur. Bu yük hücresi tipleri, daha çok sıkıştırma preslerindeki test ve imalat aşamasında uygulanan yük ve basıncın kontrol edilmesi amacıyla kullanılır. 


Yassı Tip Yük Hücresi normal olarak merkezde içten dişli olup, kenar halkası üzerinde montaj amaçlı çoklu deliklere sahiptir. Dış kısımdaki deliklerden monte edildiğinde çekme ölçümü için de kullanılabilir. İsteğe bağlı çekme parçası takıldığında ise, tıpkı S tipi yük hücresinde olduğu gibi, hem çekme hem sıkışma ölçümleri için kullanılabilir. İmalatçıya göre değişiklik gösterse de, yassı tip yük hücresi kapasitesi genellikle 20 kg ile 450 ton arasındadır. Standart özellikler arasında metrik diş ölçüsü ve çabuk açılır bağlantı vardır.Yorulma dayanımlı yassı tip yük hücreleri de mevcut olup, ömür testi uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yük hücrelerinin suya daldırılabilir tip entegre kablolu modelleri de vardır. Bazı imalatçılar dahili amplifikatörlü (VDC/4-20mA) veya tak-çalıştır özelliği için IEEE1451.4’e uygun

elektronik kimlikli (TEDS) modeller de üretmektedir


Yassı Yük Hücresi Tipleri

Bu Uygulamada Kullanılan FUTEK Ürünleri

LCF451 (L2903) Yorulma Dayanımlı İnce Tip Yassı Yük Hücresi

LCF455 (L2901)Çekme Parçalıİnce Tip Yassı Yük Hücresi LCF456 (L2902)Yorulma Dayanımlı İnce Tip Yassı Yük Hücresi

LCF 500(L2900) İnce Tip Yassı Yük Hücresi

Bütün Yük Hücrelerimizi Görüntüleyin


S Tipi Yük Hücresi


Z Tipi olarak da bilinen S tipi, en yaygın olarak kullanılan yük hücrelerinden biridir. Ilk başta, yay veya diğer in-line aksamın yerini alarak mekanik tartıları dijitale dönüştürmek amacıyla tasarlanmıştır. S tipi yük hücreleri İngiliz ve metrik diş ölçülerinde farklı yük kapasitelerinde üretilmektedir. Yüksek hassasiyeti, düşük fiyatları ve kurulum kolaylığı nedeniyle en çok tutulan ürünlerdir. Öte yandan, S tipi yük hücreleri özellikle in-line kullanım için tasarlandıklarından dolayı, dış yüklerden, tork ve momentlerden oldukça fazla etkilenirler. Randımanın ve kullanım ömrünün azalmasını önlemek için yük daima merkezden uygulanmalıdır Yükün merkez dışından uygulanması gereken durumlarda veya harici yük, moment ve torktan etkilenmeyen modeller için yassı tip yük hücrelerini inceleyiniz.

S tipi yük hücrelerinin tipik özellikleri arasında entegre kablo veya çabuk açılır bağlantı soketi vardır. S tipi yük hücrelerinin tam hermetik sızdırmazlığa sahip ve suya daldırılabilir modelleri de vardır. Yakın zamanda S tipi yük hücrelerinin mini tipleri de üretilmiştir. Mini S tipi yük hücreleri, hem çekme hem sıkışma modlarında aşırı yük koruması sağlayan yerleşik mekanik stop özelliğine sahiptir. Tam skala 10 gramdan 45 kilograma kadar kapasiteli modelleri mevcuttur. Bu yeni modellerin çapı 24 cm’den az olup, çoğunlukla tıbbi diyaliz uygulamalarında torba tartımı amacıyla ve küçük boyutun elzem olduğu diğer otomasyon uygulamalarında kullanılmaktadır.

Bu Uygulamada Kullanılan FUTEK Ürünleri

LSB200 (L2357) Mini S Tipi Yük Hücresi

LSB300 (L2350/L2351)
Çekme ve Sıkışma Yük Hücresi

LSB350(L2350/L2351)
Çekme ve Sıkışma Yük Hücresi

LSB400(L2350/L2351)
Çekme ve Sıkışma Yük Hücresi

Bütün S Tipi Yük Hücrelerimizi Görüntüleyin


Yük Butonu


Buton tipi yük hücreleri sıkışma uygulamaları için tasarlanmış olup, küçük boyutlu oluşlarıyla tanınırlar. Dar ve sınırlı alanlarda kullanılırlar. Genel amaçlı kullanım için tasarlananlar normalde diyaframlı olarak üretilirler, fakat yüksek hassasiyete sahip düşük kapasiteli bazı modellerde bükülür kollar, yüksek kapasiteli olanlar da ise dikey destekli ve sütun tipi modeller mevcuttur. En iyi randımanın alınabilmesi için yükün buton üzerine herhangi bir yan yük veya tork olmadan uygulanması gerekir. Standart buton tipi yük hücrelerinin montajı güç olabilir. Kolaylık sağlamak üzere, bazı modeller taban kısmında montaj yerleri hazır olarak gelir. Montaj yeri hazırlanmamış olan modeller genellikle harici bir yüzeye veya parçaların arasına yerleştirilir. Buton tipi yük hücrelerinin bazılarında prob tipi yükleme için orta kısmında dişli bir mil bulunur. 6mm ila 76mm dış çaplı buton tipi yük hücrelerinin kapasitesi 450 gram ila 45 ton arasında değişir.

Buton tipi yük hücreleri, küçük boyutların ve dar alanda çalışabilmenin zorunlu olduğu tıbbi uygulamalarda ve otomasyon sanayinde yaygın olarak kullanılır. Dar alanda çalışma zorunluluğunun olmadığı ve yüksek hassasiyetin gerektiği durumlarda yassı tip yük hücrelerinin tercih edilmesi önerilir.

Bu Uygulamada Kullanılan FUTEK Ürünleri

LLB200 Minyatür Yük Butonu

LLB300 Minyatür

Yük Butonu

LLB400
Buton Tipi
Yük Hücresi

LLB500
Buton Tipi
Yük Hücresi

Bütün Buton Tipi Yük Hücrelerimizi Görüntüleyin


Tek Noktalı Yük Hücresi -
(Yan Monteli Yük Hücresi, Paralelkenar Sensör veya Toka Tipi Sensör olarak da bilinir)


Tek Noktalı Yük Hücreleri, çoğunlukla küçük ölçekli tip ağırlık kontrolü gerektiren proses uygulamalarında kullanım için tasarlanmıştır. Tek noktalı denmesinin nedeni, merkezden kaçık yüklemenin söz konusu olduğu bu gibi uygulamalarda sadece tek bir sensör kullanılarak ölçüm yapılabilmesidir. Bu özel yük hücresi tasarımının diğerlerine göre avantajı ince olması, yüksek hassasiyete sahip olması ve merkezden kaçık yükler için kullanılabilir olmasıdır. Bu tip yük hücrelerinin montajı genellikle kolaydır. Benzer uygulamalarda kullanılan, yük butonu gibi diğer ürünlerin montajı ise bu modeller kadar kolay değildir. Bu yük hücresi tipi çok sayıda OEM uygulamada kullanılacak şekilde gramdan 225 kilograma kadar kapasitelerde aynı formda üretilir.


FUTEK imalatı Tek Noktalı Yük Hücreleri  diğer imalatçıların aynı ürünlerine göre daha kompakt yapıdadır.

Ortalama 5 x 1,27 x 5 cm’lik ölçüleri 10 x 2,5 x 7,6 cm’lik ölçülere göre daha küçüktür. Ayrıca aşırı yük koruması sayesinde hem proses kontrol uygulamalarında hem de kurulum sırasındaki olası aşırı yükler dikkate alındığında, malzeme testi uygulamalarında kullanılabilir. Küçük boyutları ve yüksek hassasiyeti sayesinde elde taşınır ve portatif ekipmanların yanı sıra pek çok malzeme test makinesinde de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Sıkça kullanıldığı diğer uygulamalar ise, sin -line gıda işleme veya malzeme proses kontrol ya da harmanlama sistemleridir.


Ayrıca, yine kompakt ölçüleri, hassasiyeti ve İki Arıza Arası Ortalama  Süre değerinin (100 milyon döngünün çok üzerinde) uzun olması nedeniyle, otomatik kan yönetim sistemi, diyaliz ve ilaç verme sistemlerindeki
torba asma uygulamaları gibi pek çok tıbbi uygulama için de ideal seçim olarak kabul edilir.

Bu Uygulamada Kullanılan FUTEK Ürünleri

LSM200 (L2341)
Geriye Katlanır Kollu
Yük Hücresi

LSM250 (L2331)
Paralelkenar Yük Hücresi

LSM300 (L2330)
Paralelkenar Yük Hücresi

LSM400 (L1900)
Mini Tip
Yük Hücresi

Ürün Kataloğumuz